Patchwork pro začátečníky – návod

Už je to tak. I my už jsme propadli fenoménu patchwork a rozhodli jsme se tím nakazit i vás. A proč by taky ne. Je to jednoduché, zabavíte se nad tím sama i s rodinou a výsledkem bude originální dekorace třeba na gauč do obýváku. Tak a jak na to?

vánoční látka na patchwork

 Napřed bychom si měli říct, co přesně budete při tvorbě patchworku potřebovat. Nebojte se, nepotřebujete arsenál profesionální švadleny. Stačí vám výbava z obyčejného šitíčka. Náš nákupní seznam většinou obsahuje tyto věci:

Látky vybírejte podle toho, co plánujete šít. Teď se nám třeba blíží Vánoce, takže kombinace červené, zelené a zlaté je jasná volba. Existují a i speciální vánoční látky s různými vzory, například se soby, skřítky a dárky. Při patchworku je můžete kombinovat podle libosti.

A teď k návodu

  1. Napřed si musíte vybrat základní vzor pro vaše výsledné veledílo. Klasika jsou čtverečky a trojúhelníčky, které jsou také nejjednodušší. Pokud si ale věříte, můžete vyzkoušet i trošku sloižtější tvary.
  2. Máte vybráno? Je čas vystřihovat. Vystřihněte dostatek čtverečků, trojúhelníčků, nebo hvězdiček, abyste se tím pak už nemusela zaobírat.
  3. Pokud se váš tvar skládá ze dvou různých látek, je čas je spojit dohromady (například čtvereček ze zeleného a červeného trojúhelníčku). Pozor na to, abyste neudělala žádné nerovnosti, to by vám velice ztížilo práci.
  4. Všechny základní tvary jsou hotové? Je čas je spojit dohromady. Nejlepší je je našít na vrstvu látky, váš patchwork bude lépe držet a pokud se jej rozhodnete použít jako deku, bude krásně hřát.
  5. Pokud jste detalistka a ráda se s věcmi patláte, můžete na látku vyšít různé stehy. Nejsou povinné, ale posunou patchwork zase o něco dál. Na tento krok doporučujeme použít šicí stroj.
  6. Zašijte všechny nerovnosti a ujistěte se, že vám nikde netrčí vlákna látky.
  7. A máte hotovo!

Pokud potřebujete inspiraci pro to, jak patchowrk vyrobit, nebo jaké vzory si vybrat, doporučíme prohledat Pinterest. Najdete tam parádní patterny i tipy pro začátečníky. A kdybyste náhodou měla problémy se sháněním patchworkových látek, koukněte na e-shop bavlnenysen.cz. Najdete tam takovou spoustu látek, že budete mít co dělat ještě do dalších Vánoc.

vánoční patchwork