Co proti štěkání psa? 3 tipy, jak ho to odnaučit
Trápí vás neustálé štěkání psa a nevíte si s tím rady? Jste už rozmrzelý, že slyšíte štěkot pokaždé, když zavřete dveře domu a sousedé si za vámi chodí stěžovat? Jako každého zlozvyku, tak i štěkání se lze odnaučit.
Pomoci vám můžou tyto 3 tipy:
- krůček po krůčku
- sám doma
- obojek proti štěkání
Krůček po krůčku
Zkuste to na pejska zlehka cvičením. Prostě odejděte ven a chvíli vyčkejte. Od pejska odcházejte bez rozloučení. Pokračujte takto v intervalech poté, co se pes uklidní, vždy dobu strávenou venku o kousek prodlužte. Pejsek si tak začne uvědomovat, že se není čeho bát, protože se vrátíte, proto nemusí štěkat. Vždy když se vrátíte, tak dělejte jako by se nic nedělo. U tohoto cvičení je třeba trpělivost a čas, pejsek se to ze dne na den nenaučí. Pokud je pejsek na vás silně vázán a hned po odchodu štěká, dobu venku dělejte kratší. Pejska ignorujte a nechte ho, ať se uklidní. Po cvičení ho odměňte.
Sám doma
Nachystejte pejskovi pelíšek s hračkami, aby se během vaší nepřítomnosti nenudil. Když pejsek stále teskní samotou, pusťte mu rádio, aby slyšel lidský hlas. Můžeme v něm vyvolat pocit, že doma není sám. Pro upevnění pocitu jistoty pejskovi dejte do pelíšku nějaký váš starý nepraný kousek ze šatníku. Ucítí vás z něj. Po příchodu ho odměňte vaší pozorností.
Obojek proti štěkání
Elektrický obojek štěkot psa rozpozná a během toho, co budete mimo domov, pokárá. Pejsek je nejdříve upozorněn signálem, který mu dává první výstrahu. Pokud výstrahu neuposlechne, přichází potrestání v podobě elektrického impulzu. Nemusíte mít obavy, pejsek si brzy uvědomí spojení štěkání se zvukovým signálem a elektrickým výbojem. Obojek nemá za cíl pejskovi jakkoli ublížit. Elektrický výboj v protištěkacím obojku není na zdraví mazlíčka škodlivý. Obojek nedává výboje nepřetržitě, po určitém čase se vypne. Stejně tak se vypne i v případě, že pejsek přestane štěkat.