Vytisknout

Jak správně vyprat? Není to tak složité

Napsal Marie Žlutáková. Posted in Bydlení.

Praní v pračce je jedna z věcí, se kterou po nastěhování do nových bytů bojujeme. Napřed je potřeba sehnat pračku. Potom zjišťujeme, že se nám nechce žehlit, takže hledáme co nejlevnější sušičky, které to udělají za nás. No a taky se snažíme přijít na to, jak vlastně správně vyprat, protože maminka to za nás už neudělá. Tímhle vším už jsme si prošli, takže jsme pro vás vymysleli pár tipů na to, jak vybrat bez zničení prádla a bez vytopení koupelny.

praní v pračce

 Roztřiďte si oblečení

Určitě víte, že nemůžete prát bílé s barevným. Ale jen tak pro jistotu – neperte bílé s barevným! Je vhodné taky třídit oblečení podle materiálu. Jak třídíme prádlo my?

  • Na tmavé a bílé
  • Podle materiálu – hrubší materiály potřebují prát na více otáček. S hedvábím to ale raději nezkoušejte.
  • Podle textu na cedulkách – ne, nedávají je tam jenom tak. Při praní byste jim měli věnovat pozornost.

Co s teplotou?

Bílé oblečení perte ve vyšších teplotách. Barevné oblečení má raději studenou vodu, protože ta tolik neopotřebovává barvy. Takže pozor na to, jestli nechcete mít z černých kalhot šedé.

Jaký cyklus vybrat?

Každá pračka má různé cykly praní, které můžete použít. Bílé prádlo perte na normální cyklus. Tmavé a barevné na permanent a jemné na dámské spodní prádlo a tenké oblečení.

pračka

Nalijte a nasypte čistící prostředky

Tohle už zvládnete levou zadní. Prací prášky a aviváže můžete dát přímo do pračky, nebo do speciálních přihrádek. A můžete se pustit do praní.

Na co si dát pozor?

Pozor na to, aby prané oblečení melo prázdné kapsy. Kolikrát už se stalo, že jsme kromě kalhot vyprali i peníze. Abyste ušetřili, perte více prádla najednou – výhodu mají ti se spolubydlícími. A také nečekejte, že vám prádlo uschne v pračce. To e vám na něm dřív usadí plíseň.