Vytisknout

Čistící prostředky domácí výroby? Jde to i jinak

Napsal Marie Žlutáková. Posted in Bydlení.

Někde jste si přečetla, že běžné čistící prostředky jsou plné chemikálií a teď se snažíte přijít na to, jak si doma vyrobit vlastní, "bezpečnější"? I když se to může stát jako dobrý nápad, vlastní výroba čistících prostředků ne vždy skončí úplně dobře. V tomto článků vám dáme pár tipů na to, jak domácí prostředky využívat bezpečně a také vám povíme, kde můžete sehnat ekologické čistící prostředky, které jsou skoro bez umělých chemikálií.

domácí úklid

 Z používání domácích čistících prostředků často vznikají různé zdravotní potíže. Většinou narazíte na jednu z ěchto dvou:

  • Poškození kůže
  • Vdechnutí chemických zplodin

A teď už k našim tipům

Čtěte upozornění na obalech

U některých věcí, které se běžně používají při čištění, bývá vytšinou napsáno, s čím můžete a čím byste neměla danou věc kombinovat, nebo co můžete a nemůžete čistit. Pokud na obale taková informace není, raději se před mícháním poraďte s internetem. 

Dávejte si pozor, co kombinujete

Některé věci prostě dohromady nejdou. To samé platí i při výrobě domácích čistících prostředků. Jaké suroviny rozhodně nemíchat?

  • Bělidlo a amoniak
  • Soda na pečení a ocet
  • Peroxid vodíku a ocet
  • Bělidlo a alkohol

Tyto kombinace tvoří nebezpečné výpary, které by vám mohly pořádně zkazit den..nebo měsíc...nebo rok. Nai nternetu najdete detailní vysvětlení každé neplechy, co tyto kombinace páchají.

Noste rukavice

To, že se jedná o doma vyrobené čističe, ještě neznamená, že vám nenapáchají škody na kůži. Stejně jako u běžných čistících přípravků byste měla nosit alespoň základní ochranu - hlavně ty rukavice.

Zkuste ekologické čistící prostředky

Pokud jste se k používání domácích čističů uchýlila kvůli tomu, že nechcete tolik škodit životní prostředí, můžete ještě vyzkoušet ekologické čistící prostředky. Pokud nevíte, kde je sehnat, pomůže vám online drogerie Dankr.

úklid podlahy